Welcome, Guest: Register On Nairaland / LOGIN! / Trending / Recent / New
Stats: 3,168,912 members, 7,872,952 topics. Date: Thursday, 27 June 2024 at 05:15 AM

E-Agriculture Course And Certification - Career Boost - Agriculture (28) - Nairaland

Nairaland Forum / Nairaland / General / Agriculture / E-Agriculture Course And Certification - Career Boost (61466 Views)

E-Agriculture Course And Diploma Certificate / Inadequate Storage Facilities: How It Is Affecting Our Agriculture / Rice Farmers, Others To Access Bill Gate's $30bn Agriculture Grant (2) (3) (4)

(1) (2) (3) ... (25) (26) (27) (28) (29) (30) (31) ... (82) (Reply) (Go Down)

Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by litenet14: 11:12am On Sep 21, 2020
E- agricultural online course
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by landcarz: 3:36pm On Sep 21, 2020
E agricultural online course
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by litenet14: 5:05pm On Sep 21, 2020
E agricultural online course certification available
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by landcarz: 6:07pm On Sep 21, 2020
E- agriculture online course certification available
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by mikeljohnson502: 11:08pm On Sep 21, 2020
evening
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by litenet14: 8:38am On Sep 22, 2020
E- agricultural course and certificate available
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by landcarz: 8:44am On Sep 22, 2020
E-agricultural online course available.Apply now and be certified.
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by ojoalalibo: 8:46am On Sep 22, 2020
Gridy:
E-Agriculture is an emerging field that is focused on the improvement of both Agricultural and Rural Development, through improved and advanced information and communication technology processes.

E-Agriculture is basically about the design, development and application of creative and innovative information and communication technologies in the rural sector with its primary focus on Agriculture.

ICT in Agriculture or E-Agriculture Solutions have been created and tested all over the world to help farmers and agriculturists improve their livelihood through increase in agricultural productivity and income by reducing the risks in farming.

Agriculture is defined as the science or practice of farming which includes cultivation of the soil for the growing of crops and the rearing of animals to provide food, wool, and other products.

In the Full Course, you will learn everything you need to know about E-Agriculture with Diploma Certificate to showcase your knowledge and competence. READ MORE

E-Agriculture Course Outline:
1. Introduction

E-Agriculture - Agriculture and information and communication technology ICT)

E-Agriculture - What is E-Agriculture?

E-Agriculture - The Case for E-Agriculture

E-Agriculture - Potential benefits of E-Agriculture across value chains

E-Agriculture - The Need for a National E-agriculture Strategy

E-Agriculture - The Need for a National approach

E-Agriculture - Determining the appropriate E-agriculture Approach

E-Agriculture - Framework for a National E-Agriculture vision

E-Agriculture - Managing the vision development process

E-Agriculture - Stakeholder Engagement Approach

E-Agriculture - Strategic context for E-Agriculture

E-Agriculture - Learning from E-Agriculture trends and practices

E-Agriculture - Drafting an initial vision .. READ MORE

Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by landcarz: 9:46am On Sep 22, 2020
E- agricultural course and certificate available
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by ojoalalibo: 11:10am On Sep 22, 2020
okk
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by landcarz: 3:17pm On Sep 22, 2020
E- agricultural online course
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by landcarz: 8:20am On Sep 23, 2020
E- agriculture online course
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by landcarz: 8:52am On Sep 23, 2020
Apply now.
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by landcarz: 10:11am On Sep 23, 2020
E-Agricultural course and certification. Apply now
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by litenet14: 10:31am On Sep 23, 2020
E- agricultural course and certification
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by litenet14: 11:51am On Sep 23, 2020
E agricultural course and certificate apply.
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by landcarz: 12:41pm On Sep 23, 2020
E- agriculture online course available
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by litenet14: 1:25pm On Sep 23, 2020
E- agricultural online course available now
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by landcarz: 1:28pm On Sep 23, 2020
E agricultural course and certification course available Hurry up now and apply
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by landcarz: 2:49pm On Sep 23, 2020
Apply now and be certified
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by landcarz: 5:13pm On Sep 23, 2020
E- agricultural online course available
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by ojoalalibo: 8:27am On Sep 24, 2020
morning
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by landcarz: 10:19am On Sep 24, 2020
E- agricultural course and certification course available now
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by landcarz: 1:11pm On Sep 24, 2020
E- agricultural course and certification available
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by landcarz: 1:56pm On Sep 24, 2020
E agricultural course and certification course available
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by landcarz: 2:27pm On Sep 24, 2020
E- agricultural course and certification available
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by landcarz: 3:35pm On Sep 24, 2020
E- agriculture online course available
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by landcarz: 8:10pm On Sep 24, 2020
E- agricultural course and certification course Apply now and be certified
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by landcarz: 8:37pm On Sep 24, 2020
E agricultural course and online certification course available now
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by litenet14: 9:36pm On Sep 24, 2020
E- agricultural course and certification course available now
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by landcarz: 7:41am On Sep 25, 2020
E- agricultural course and certification available
Re: E-Agriculture Course And Certification - Career Boost by landcarz: 10:02am On Sep 25, 2020
E- agricultural course and online certification course available

(1) (2) (3) ... (25) (26) (27) (28) (29) (30) (31) ... (82) (Reply)

Man Sees Herdsmen On His Farmland, Confronts Them Gently (Video) / See The Animal This Farmer Caught (pic) / Obiano Commissions Largest Poultry In The South East (photos)

(Go Up)

Sections: politics (1) business autos (1) jobs (1) career education (1) romance computers phones travel sports fashion health
religion celebs tv-movies music-radio literature webmasters programming techmarket

Links: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10)

Nairaland - Copyright © 2005 - 2024 Oluwaseun Osewa. All rights reserved. See How To Advertise. 18
Disclaimer: Every Nairaland member is solely responsible for anything that he/she posts or uploads on Nairaland.